23 kwietnia - ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICHW czwartek, 23 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. 
Corocznie organizowany jest on w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Święto to wywodzi się z Katalonii, gdzie obchodzi się je od 1926 roku. Tradycja i zwyczaj kataloński nakazuje mężczyznom obdarowanie swojej partnerki czerwoną różą, a panie odwdzięczają się, darując mężczyźnie książkę. Data święta też nie jest przypadkowa - to ważna i symboliczna data w historii literatury światowej: data śmierci Miguela de Cervantesa, urodzin i śmierci Williama Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi.


W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, stąd też, w tym roku przypada 25. rocznica światowych obchodów tego święta. Nikt nie spodziewał się, że ten "jubileusz" będzie wyglądał inaczej niż zwykle. Co roku organizowano, bowiem na całym świecie wiele wydarzeń i uroczystości artystycznych. Odbywała się niezliczona ilość spotkań, konferencji, wystaw, zajęć w bibliotekach i innych instytucjach kultury. Obecna sytuacja jest zupełnie inna, co nie znaczy, że nie możemy "uczcić" książki i jej święta. Może właśnie w obecnym czasie bardziej docenimy wartość czytania, możliwość podzielenia się treścią przeczytanej pozycji z inną osobą, po przecież świat odrobinę zwolnił...

Bardzo wymowny jest, więc poniższy cytat pochodzący z oficjalnej strony UNESCO, który może stać się przesłaniem tegorocznych obchodów:

„Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania." 

[Źródło: https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday]


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dzień Dziecka!

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK