25 listopada - Dzień Pluszowego Misia

 


"Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów."

źródło: [https://miastodzieci.pl/czytelnia/swiatowy-dzien-pluszowego-misia/] 


 

Zapraszamy Was do uczestniczenia z nami w tym święcie. W tym roku postanowiłyśmy skupić się na naszym polskim Misiu Uszatku. "Postać Misia Uszatka po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniach publikowanych w czasopiśmie dla najmłodszych "Miś". Imię Uszatkowi nadały dzieci w wyniku konkursu, a postać stworzyli pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Pierwsza książka o jego przygodach została wydana w 1960 pod tytułem "Przygody i wędrówki Misia Uszatka". W kolejnych latach ukazały się jeszcze cztery tomy. To był jednak dopiero początek popularności misia o klapniętym uszku. W 1975 roku Semafor rozpoczął produkcję lalkowego serialu, który do 1987 roku liczył już 104 odcinki i okazał się prawdziwym hitem. Imieniem Misia nazywano przedszkola i klubiki, książki tłumaczono na języki obce, był bohaterem audycji radiowych i programów telewizyjnych w Polsce i na świecie."

źródło:  [https://nk.com.pl/mis-uszatek/2364/ksiazka.html] 


  

A teraz trochę zabawy... 

Mis Uszatek napisał do Was kilka słów: 


Dzień dobry dzieci!

Nazywam się Miś Uszatek i jestem pluszowym misiem, który ma klapnięte uszko. Mam przyjaciół: Zajączka, Króliczki i Prosiaczka. Słyszałem, że dzieci z klas 1-3  lubią uczyć się i bawić, to tak jak ja i moi przyjaciele. Dziś jest moje święto, Światowy Dzień Pluszowego Misia i z tej okazji chcę Was zaprosić do wspólnej zabawy. Pobawicie się ze mną? Przeczytajcie bajkę o dniach tygodnia i rozwiążcie quiz. Przekonacie się sami ile zapamiętaliście z tekstu. Druga zabawa to układanie puzzli. https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/dla-dzieci/306543-dzie%C5%84-misia,https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/dla-dzieci/299471-misiaki. Możecie w ten sposób ćwiczyć cierpliwość i precyzję, a przy tym zostać mistrzem w układaniu. Dla Tych który lubą rysować, proponuję kolorowankę. Mam nadzieje, że bliżej się w ten sposób poznamy.

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę miłej pracy oraz dobrej zabawy!

Miś Uszatek

 

 
Opowiadanie Czesława Janczarskiego 

Bajka o dniach tygodnia

"-Teraz opowiem wam bajkę o dniach tygodnia - powiedział Uszatek i uśmiechnął się. – Zobaczymy, kto z was wymieni wszystkie dni tygodnia po kolei, gdy skończę opowiadać. Była sobie mama-Kaczka. Miała siedmioro dzieci: trzy kaczuszki i czterech kaczorków. Bardzo to były niesforne dzieci: Kiedy szły pić wodę do źródła - pchały się jedno przez drugie, mąciły czystą wodę. Gdy dostawały jedzenie - rzucały się na nie wszystkie naraz. To samo było przy kąpieli w strumyku: silniejsze odpychały słabsze, trzepotały skrzydełka, nie obeszło się czasem bez bójki.
"Muszę zrobić z kaczętami porządek - rozmyślała mama-kaczka - ale jak?"
I wpadła na taki pomysł: nadała swoim dzieciom imiona. Były to nazwy dni tygodnia: Środa, Sobota i Niedziela — to były kaczuszki. Kaczorki zaś nazywały się: Poniedziałek, Wtorek, Czwartek i Piątek.
Ustawiła kaczka dzieci w kolejności od Poniedziałku do Niedzieli i kazała im chodzić jedno za drugim.
I teraz przy źródle, przy kąpieli i przy jedzeniu, panował wzorowy porządek.
Kaczorek Piątek nigdy się nie pchał przed Środę, szedł grzecznie za Czwartkiem.
Niedziela nie wyprzedzała Soboty. Kiedyś Sobota chciała wyprzedzić Środę, a potem było jej wstyd, że się tak pomyliła. Chwali mama swoje dzieci, cieszy się, że wpadła na taki dobry pomysł i że teraz nie ma już kłopotów ze swoją gromadką. Kroczy na jej czele, za nią idzie najstarszy synek Poniedziałek...
Jaka jest dalsza kolejność, powiedzcie sami."

 
 
 
Zapraszamy do rozwiązania quizu:
 
 Zapraszamy do kolorowania:
 
 
 
 
 
Zapraszamy do obejrzenia bajki:
 
 
 

 
 
 
Dziękujemy za to, że świętowaliście z nami!  :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ŚWIĘTA INACZEJ

"Znajdziesz mnie w bibliotece"