ŚWIĘTA INACZEJ

 

Ho, ho, ho! 

Święta zbliżają się do nas wielkimi krokami. I właśnie z tej okazji zapraszamy Was do zdobycia nowych wiadomości na temat Bożego Narodzenia. 

My - wasze bibliotekarki - razem z panią Katarzyną Gąsiorowską - nauczycielką historii, postanowiłyśmy stworzyć innowację "Święta inaczej". Dzięki temu projektowi poznacie różne święta z innej perspektywy. Wysłuchacie ciekawostek o tradycjach i obyczajach, zdobędziecie umiejętności tworzenia ozdób świątecznych. Chciałyśmy  zaprezentować Wam te święta z troszeczkę innego punktu widzenia. Dowiecie się skąd się wzięły, jakie są korzenie świątecznych zwyczajów, ile kiedyś jedzono potraw i skąd pochodzi choinka oraz prezenty znajdujące się tuż pod nią.


Z racji tego,że nie możemy spotkać się w szkole - w ramach innowacji nagrałyśmy dla Was filmy, które pokazują to, co chcemy Wam przekazać. Zapraszamy do oglądania :) 

 

  Kolejny filmik pokazuje jak własnoręcznie można wykonać piękną bombkę choinkową. Ponadto zapraszamy Was do odwiedzenia multimedialnej biblioteki Polona. Jest ona bogata w źródła z dawnych lat: kartek świątecznych, starych wydań książek. Jeśli w wyszukiwarce wpiszecie hasło: "Boże Narodzenie" wyświetli Wam się wiele ciekawych materiałów. https://polona.pl/search/?query=bo%C5%BCe_narodzenie&filters=public:1 
 
Oto kilka przykładowych kartek świątecznych znalezionych w zbiorach Polony 

[1925]

 Mamy nadzieję, że spędziliście z nami miło czas i poznaliście nowe, ciekawe fakty. 

Pozdrawiamy w świątecznym nastroju :) 


 
Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

25 listopada - Dzień Pluszowego Misia

"Znajdziesz mnie w bibliotece"