14 listopada - Ogólnopolski Dzień Biblioterapii


14 listopada - w tym roku po raz piąty - obchodzimy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii. Tegoroczne hasło tego dnia brzmi: „Czytanie łączy – biblioterapia w aktywizacji i integracji społecznej”. 

Dzień ten został ustanowiony w 2016 roku w 19. rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

Jednak czym właściwie jest biblioterapia? 

"Po raz pierwszy termin „biblioterapia” został użyty przez S. McChorda Crothers’a na łamach czasopisma Atlantic Month w 1916 r. W 1920 r. hasło jego autorstwa zamieszczono w Oxford English Dictionary."

Ewa Tomasik mówi, że: „biblioterapia jest zamierzonym działaniem przy wykorzystaniu książki lub materiałów nie drukowanych (...) prowadzącym do realizacji celów rewalidacyjnych, resocjalizacyjnych, profilaktycznych i ogólnorozwojowych (...)”.

Natomiast Irena Borecka uznała biblioterapię za: „działanie terapeutyczne, które dzięki wykorzystaniu materiałów czytelniczych rozumianych jako środek wspierający proces terapeutyczny w medycynie jest rodzajem pomocy, psychicznego wsparcia w rozwiązywaniu przez ukierunkowane czytanie osobistych problemów pacjenta, daje mu oparcie na drodze do osiągnięcia poczucia bezpieczeństwa i może pozwolić na realizację jego potrzeb”.

źródło: [https://www.wbp.poznan.pl/strefa-bibliotekarza/szkolenia/kurs-biblioterapii-i-stopnia/biblioterapia-co-to-jest/]


Mówiąc krótko: odpowiednie książki, opowiadania, bajki - leczą. Potrafią pomóc nam zrozumieć pewne zjawiska, zachowania, oswoić się z problemem. W naszej bibliotece często korzystamy z bajek, opowiadań, które mają działanie biblioterapeutyczne. Bajki te lub opowiadania pokazują dzieciom czym jest tolerancja, akceptacja "inność", pomagają oswoić się z trudnymi i silnymi emocjami, takimi jak agresja lub złość. 

Oto cytat z przedmowy do książki pani Mari Molickiej "Bajki terapeutyczne":

"Świat rozwijającego się dziecka to zmieniający się układ zdarzeń, na które musi ono reagować. Nieraz są to sytuacje czy wydarzenia niosące bolesne doświadczenia, zaburzające rozwój osobowości. Lęki, jakie od wieków przeżywają dzieci, często są dla nich koszmarem i mogą pozostawić trwały ślad, bliznę na osobowości. Bajki to najbliższe dziecku utwory (...). Dziecko zapoznaje się w nich z sytuacjami wzbudzającymi niepokój oraz znajduje cudowne rozwiązanie problemów. W świecie bajek można spotkać przyjaciół, przeżyć wspaniałe przygody, a przede wszystkim pozbyć się lęku". 

Słowa pani Mari chyba najlepiej oddają siłę, jaką niosą ze sobą mądre, odpowiednio dobrane bajki. Poprzez lekturę oraz rozmowę możemy pomóc dziecku przezwyciężyć wiele lęków i problemów. 

Z okazji dzisiejszego święta prezentujemy również filmiki z mądrymi bajkami, które możemy wysłuchać. Zapraszamy! 










Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Akcja Żonkile 2021

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole!

Pasowanie na Czytelnika 2022