Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

 

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji, biblioteki organizują wiele ciekawych zajęć, spotkań autorskich i innych działań promujących czytelnictwo. Ważnym elementem święta jest również zwrócenie uwagi na poszanowanie praw autorskich. Niestety, są one wiele razy, nieprzestrzegane i łamane. Zwłaszcza we współczesnym "wirtualnym" świecie. 

O tym skąd to święto się wywodzi i jak powstało, pisałyśmy na naszym blogu w zeszłym roku: https://bibliotekasp17kalisz.blogspot.com/2020/04/23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i.html 

W tym roku, chcemy zaproponować Wam trochę quizów i innych zabaw, ale również powiedzieć, czym jest prawo autorskie. 

Otóż: PRAWO AUTORSKIE to "Ogół praw przysługujących twórcy utworu, w tym prawo twórcy do decydowania o sposobie korzystania z utworu i czerpania z niego korzyści." Więcej o prawie autorskim przeczytacie tutaj: https://www.legalnakultura.pl/pl/prawo-w-kulturze/b-przewodnik-b-po-prawie-autorskim/prawa_autorskie#definition Możecie również sprawdzić autentyczny akt prawny mówiący o prawie autorskim, na stronie kancelarii sejmu http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940240083/U/D19940083Lj.pdf"Czytasz więc nigdy nie poczujesz się sam" - to hasło stworzone przez UNESCO zdobi tegoroczny plakat Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Hasło to jest bardzo aktualne we współczesnym - "zdalnym" i pandemicznym świecie. 

"W ciągu ostatniego roku, kiedy większość krajów doświadczyła okresów odosobnienia, a ludzie musieli ograniczać czas spędzany poza domem, książki okazały się potężnym narzędziem do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów, jednocześnie pobudzając nasz umysł i kreatywność. W niektórych krajach liczba czytanych książek podwoiła się.  "

źródło: https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday 

My, Wasze Bibliotekarki, przygotowałyśmy z okazji tego święta quizy, które możecie rozwiązać. 


Dla klas 1 - 4 polecamy quiz: Jak dobrze znasz książki z naszej biblioteki? 

https://view.genial.ly/607d47e9d2a0500dab964745/interactive-content-jaka-to-ksiazka-quiz
Dla klas 5 - 8 proponujemy trochę zabawy z tytułami lektur. Oto quiz - teleturniej, który możecie rozwiązać 

https://wordwall.net/pl/resource/14939506/polski/jak-brzmi-poprawny-tytu%c5%82-znajd%c5%ba-brakuj%c4%85cy-cz%c5%82on Polecamy Wam również, znalezione przez nas w Internecie, quizy.

Dla młodszych dzieci, jest to zabawa w odgadywanie zagadek związanych z bohaterami bajek, baśni:

 https://learningapps.org/watch?v=pmgk694x220 


Dla uczniów starszych przesyłamy nie lada wyzwanie! jest to wirtualny escape room. OSTRZEGAMY! trzeba tęgiej głowy, aby go rozwiązać ;) Jest dość trudny. 

https://view.genial.ly/5eb29a7eed67d20d806219fc/game-breakout-escape-room?fbclid=IwAR2iSpIDPoj9NHXi8aO8_0flcS_tQ_-kVo-H3YxdMkfX6xs28bPI2a3D3mU
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ŚWIĘTA INACZEJ

25 listopada - Dzień Pluszowego Misia

"Znajdziesz mnie w bibliotece"